تازه ترین خبرها

«چاپ اولی‌ها» پرفروغ ظاهر شدند/ رویارویی خوانندگان با کتب چاپ اول

«چاپ اولی‌ها» پرفروغ ظاهر شدند/ رویارویی خوانندگان با کتب چاپ اول      

 بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران در حالی تمام شد که خبرهای بسیاری پیرامون این رویداد بزرگ فرهنگ سال پیوسته وجود دارد. اما نکته‌ای که در میان این خبرها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و شاید بتوان گفت به نوعی مغفول واقع می‌شود «کتاب» است!

از این رو سراغ ناشران رفتیم تا از پرفروش‌ترین‌های نمایشگاه کتاب تهران باخبر شویم و بتوانیم آثاری که مورد توجه بازدیدکنندگان بوده را به آنهایی که به نمایشگاه نرفته‌اند معرفی کنیم.

«مفاتیح‌الحیاة» کتاب پرفروش علامه جوادی آملی یکی از پرفروش‌ترین‌های نشر اسراء بوده و به گفته مسئول غرفه این انتشارات در نمایشگاه کتاب بیش از 7هزار نسخه از این کتاب گرانسنگ به فروش رسیده است.

«آن بیست و سه نفر» دیگر کتابی بود که با توجه به رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب در زمره پرفروش‌های نشر سوره مهر قرار داشت. همچنین کتاب «عباس دست طلا» نیز دیگر کتابی بود که از سوی نشر فاتحان پرفروش شده بود. تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب سال گذشته رونمایی شده بود که این مسئله نیز عاملی برای پرفروش شدن این کتاب بود.

«انسان 250 ساله» کتابی است که با توجه به اینکه مدت بسیاری از ورودش به بازار کتاب می‌گذرد اما همچنان در میان پرفروش‌ها خود نمایی می‌کند و در طول روزهای برگزاری نمایشگاه کتاب نیز پرفروش بود. این کتاب تاریخ مبارزات سیاسی ائمه معصومین (ع) در طول 250 سال را با استفاده از بیانات رهبر معظم انقلاب تبیین می‌کند.

حمید داوود‌آبادی نویسنده و راوی دفاع مقدس یکی از نویسنده‌هایی بود که با آثار متعددی در نمایشگاه کتاب شرکت کرده بود و همین مسئله موجب شده بود تا یکی از نویسنده‌های پرفروش نمایشگاه کتاب باشد. «چادر وحدت» و «دیدم که جانم می‌رود» دو اثری بود که در این روزها پرفروش بوده‌‌اند.

داوود امیریان دیگر نویسنده‌ای است توانست با «یاران آفتاب» و «خمپاره‌های فاسد» در جمع نویسنده‌های پرفروش قرار گیرد.

در میان پرفروش‌های نمایشگاه کتاب می‌توان آثار چاپ اول بسیاری را دید و نتیجه گرفت که نمایشگاه کتاب محلی برای رویارویی خوانندگان و آثار چاپ اول است و خوانندگان در این رویداد فرهنگی برای مطلع شدن و تهیه کتب چاپ اول شرکت می‌کنند.

شاید بتوان اینطور اظهار نظر کرد که الگوی نمایشگاه کتاب در ابعاد سالن یاس بتواند محلی برای روبرویی مخاطبان با کتاب‌های چاپ اول باشد و این نکته را از پرفروش‌های ناشران می‌توان به دست آورد که مخاطبان‌ آنها برای آثار تازه‌شان به نمایشگاه آمده‌اند و سالن یاس که کتاب‌های چاپ اول را در معرض نمایش می‌گذاشته و در کنار این مسئله کارشناسان حوزه‌های مختلف و مشاوران نیز حضور داشتند محلی برای رویارویی مخاطبان با کتاب بوده است که با گسترش آن می‌توان در وقت و هزینه مخاطبان صرفه جویی به عمل آورد.